Závody v Terezíně se blíží – první kolo seriálu startuje již za měsíc

26. 2. 2022

První dva závody celého seriálu vás zavedou do Terezína, kde se 3. července 2021 běžela nejprve kvalifikace sprintu jednotlivců a odpoledne pak finálový závod ve sprintu jednotlivců na Mistrovství světa.

Finálová trať žen měřila 3,5 km s převýšením 40 metrů a 20 kontrolami.

Očekávaný čas vítězky byl 14 minut a 30 sekund.

Švédka Tove Alexandersson i přes obrovskou chybu v úvodu zabojovala a nakonec zvítězila v čase 14:03, stříbro získala Natalia Gemperle závodící pod neutrální vlajkou IOF, která na vítězku ztratila 9 vteřin. Pro bronz si se ztrátou 17 vteřin doběhla Dánka Maja Alm i přes to, že se podle svých slov specificky na závod připravovala pouze šest týdnů.

Čtrnáctá Tereza Janošíková byla nejrychlejší z českých závodnic.

Pro Tove Alexandersson to byla jedenáctá zlatá medaile z mistrovství světa: „Věděla jsem, že to bude pravděpodobně velmi technická trať a že si stavitelé připraví něco zvláštního, například s novými ploty, takže jsem byla od začátku připravená na jakýkoliv scénář. Na začátku jsem udělala chybu a myslela jsem si, že závod pro mě skončil, ale dokázala jsem ještě zabojovat.“

 

3,9 km, 40 metrů převýšení a 24 kontrol pak čekalo na muže na jejich trati.

Nejrychlejší byl Isac von Krusenstierna ze Švédska, který po chybě v kvalifikaci startoval mezi prvními, ale jeho čas 13:46 už nikdo nepřekonal.

Nejblíže tomu byl Nor Kasper Harlem Fosser, který za vítězem zaostal o 7 vteřin, bronz se ztrátou 13 vteřin vybojoval Tim Robertson z Nového Zélandu.

Šlo o jediné tři závodníky, kteří stlačili čas pod 14 minut.

Nejlepším Čechem byl devátý Jakub Glonek.

„Bylo to trochu méně stresující, že jsem startoval na začátku. Mohl jsem se soustředit pouze na svůj závod a nemyslet na ostatní. Je těžké zhodnotit již teď své volby postupů, ale myslím si, že jsem se trefil do těch nejlepších. Začátek byl trochu lehčí, než jsem očekával, ale zbytek trati mě nepřekvapil. Dokázali jsme se s týmem dobře připravit pomocí Google Maps, správně jsme odhadli závodní mapu i tunely,“ komentoval své první vítězství na mistrovství světa třiadvacetiletý Švéd.

 

Závod si můžete připomenout shlédnutím zhruba dvouminutového aftermovie nebo vychutnat celý díky téměř dvouhodinovému záznamu České televize.

 

Terezínská pevnost – unikátní terén pro sprint

Terezín je jednou z největších bastionových pevností světa. A to nám nabízí zajímavé orientační výzvy, kdy závodníci probíhají labyrintem tvořeným vysokými zdmi vojenské pevnosti, vodním příkopem i tunely skrz opevnění. A jak vlastně toto město vzniklo?

V roce 1780 se Josef II. rozhodl na obranu proti pruskému nebezpečí postavit pevnost, která byla pojmenována Terezín na počest královny a císařovny Marie Terezie. Během jedenácti let zde byla vybudována nejdokonalejší pevnost 18. století.

Celý komplex se skládal ze tří částí: hlavní pevnosti, malé pevnosti a z dolního a horního retranchementu mezi Novou a Starou Ohří. Protáhlý osmiúhelník s osmi pětibokými bastiony a stejným počtem kurtin, tvořil vnitřní linii opevnění hlavní pevnosti. Kolem této linie byl hlavní příkop, který bylo možné v případě potřeby celý nebo jen z části zaplavit. Místa, která nebyla chráněna přímo vodou, byla pod zemí protkána spletí naslouchacích a minových chodeb.

Posádku pevnosti mělo v době míru tvořit 5655 mužů a v případě války mohla být zdvojnásobena. Císařským výnosem z roku 1782 byl Terezínu udělen statut svobodného královského města. Vnitřní město v hlavní pevnosti bylo vystavěno podle předem zpracovaného urbanistického plánu, který stanovil šachovnicovou koncepci ulic s centrálním „přehlídkovým“ náměstím s kostelem. Velké plochy pevnosti byly určeny pro posádkové budovy. Z bezpečnostních a taktických důvodů, nesměly být domy příliš vysoké. Pevnost nikdy nesplnila své původní poslání, obležení se nedočkala, nepřátelská vojska se jí v obavách vyhýbala. V roce 1888 byla pevnostní funkce Terezína definitivně ukončena.

Od poloviny 19. století sloužily kasematy terezínské malé pevnosti jako vězení pro mnohé revolucionáře. 10. června 1940 ji převzalo pražské gestapo, aby v ní zřídilo policejní věznici. V říjnu 1941 byla Hlavní pevnost vybrána jako místo vhodné ke zřízení sběrného tábora – židovského ghetta. Terezín se stal přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů a do konce okupace jím prošlo téměř 160 tisíc lidí, přímo v Terezíně zahynulo na 35 tisíc lidí.

Ve 2. polovině 20. století se na stavu celého areálu neblaze podepsala čs. armáda, Terezín fungoval jako posádkové město. Obrovské škody způsobily městu katastrofální povodně v roce 2002.

 

Měsíc do závodu

V sobotu 26. března, tedy již za měsíc, budete mít sami příležitost prověřit své orientační schopnosti v prostoru terezínské pevnosti.

Počet přihlášených již překročil 900, proto neváhejte a zajistěte si své místo na startu prvních dvou závodů seriálu Czech O-Tour.