Proběhnout se v terénech Mistrovství světa? Přijeďte na O-Tour!

6. 3. 2023

V roce 2004 proběhlo na Plzeňsku Akademické mistrovství světa v orienťáku a právě v prostoru, kde se poběží první dva závody Czech O-Tour 2023, naši reprezentanti předvedli suverénní výkony ve štafetách. Jak na závody vzpomínají tehdejší zlatí medailisté?

14. Akademické mistrovství světa v orientačním běhu proběhlo s centrem v Plzni ve dnech 21. až 27. června 2004. Závodů se zúčastnilo přes 160 závodníků (123 mužů a 93 žen) z více než 22 zemí a naši patřili při neúčasti světové špičky mezi favority.

To dokázali hned na úvodní klasické trati v Tisu u Blatna, kde Michal Smola s Danou Brožkovou zvítězili a stříbrnými medailemi je doplnili Petr Losman a Marta Štěrbová. Borský park v Plzni hostil sprintový závod a další mistrovský titul zůstal doma, když v kategorii žen zvítězila Marta Štěrbová a mohla slavit spolu se stříbrnou Zuzanou Macúchovou a bronzovým Jaromírem Švihovským. A i na krátké trati se Češi medailově prosadili (2. Michal Smola, 2. Vendula Klechová a 3. Zuzana Stehnová).

Takhle vypadaly štafety v rámci AMS 2004. Terén pro letošní O-Tour se rozšíří o unikátní prostor bývalé výsypky a golfového areálu.

Šampionát snů? Počkejte na štafety!

Závěr Akademického MS obstaraly čtyřčlenné štafety ve stejném terénu, kde se můžeš proběhnout i ty v rámci letošní Czech O-Tour. Centrum závodu tehdy bylo na druhé straně lesa v Klabavě a v rychlém lese byla většina kontrol na kamenech, srázcích a terénních tvarech. Štafetu mužů rozbíhal Jaromír Švihovský, který přiběhl do cíle na čele balíku a předával Tomášovi Dlabajovi. Ten zaběhl čtvrtý nejlepší čas dnes a navýšil české vedení. Skvěle zaběhl i Michal Smola a předával do posledního úseku s náskokem 46 vteřin na druhé Slovensko. O drama bylo postaráno. Petr Losman nakonec první místo uhájil a Češi mohli slavit. Stříbro brala nakonec Francie a bronz Slovensko.

Vystoupení českých žen bylo suverénní — na startu tři medailistky z předchozích disciplín. Marta Štěrbová hned na prvním úseku vybudovala náskok minutu a půl, na více než tři minuty ho navýšila Zuzana Macúchová a Martina Dočkalová na třetím úseku nic neztratila. Dana Brožková na finiši s klidem vyhrála svůj úsek a zlaté medaile byly doma! „Byl to náš závod a my všechny podaly super výkon. Terén byl rychlý, první úsek, to bylo moje – měla jsem tenkrát to „flow“, což je pojem, který se v té době ještě nepoužíval, ale já ho měla,“ nám při letošním vzpomínání prozradila Marta Lučanová (dříve Štěrbová).

Usměvavá štafeta žen — zleva Dana Šafka Brožková, Martina Zvěřinová (dříve Dočkalová), Zuzana Macúchová a Marta Lučanová (dříve Štěrbová), foto: archiv Marty Lučanové

3 otázky pro Tomáše Dlabaju

Jak vzpomínáš na terén závodu?

Terény kolem Plzně mě obecně baví a tehdy při štafetách AMS se k tomu přidala i výborná stavby trati, tak jak by na mistrovství světa mělo být. Vzpomínám na různý typ těžkých kontrol — na vrstevnicových tvarech, něco v kamenech a něco v hustnících. A k tomu stavitel vymyslel několik zajímavých voleb postupů. 

Co tvůj druhý úsek? Byl jsi nervózní? Udělal jsi nějakou chybu?

Nervózní jsem byl strašně. Byl jsem prvním rokem v dospělé repre a trenér mě dal do štafety s českým Supermanem, Batmanem a Ironmanem (Michalem Smolou, Jaromírem Švihovským a Petrem Losmanem). Byli jsme největší favoriti. Švihák přiběhl první ve velké skupině. Takže mě pod velkým tlakem vyslal bojovat. Den předtím jsem skoro bral zlato na middlu, jenže před cílem jsem ztratil 2 minuty… Takže jsem věděl, že mám formu, ale dokud neorazím sběrku, tak hrozí, že to tentokrát zkazím navíc celému týmu. Ale přiběhl jsem první s náskokem 2 minut —uf, díky bohu, zvládl jsem svou premiéru.

Jaké byly emoce, když jsi věděl, že jste mistři světa?

Obrovské. Jak Bingo (Michal Smola), tak Sosák (Petr Losman) měli soupeře stále těsně za zády a bylo to napínavé do poslední vteřiny. Síla emocí mi úplně připomíná naše zlaté MS 2012. Toto byla moje první zlatá medaile v dospělých, sice jen taková „menší studentská“, ale ve 20 letech to prožíváš strašně moc.

Vítězná štafeta ČR — zleva Jaromír Švihovský, Petr Losman, Michal Smola a Tomáš Dlabaja (foto: archiv Tomáše Dlabaji)

Vítězná štafeta ČR — zleva Jaromír Švihovský, Petr Losman, Michal Smola a Tomáš Dlabaja (foto: archiv Tomáše Dlabaji)