O seriálu

Seriál Czech O-Tour 2024 tvoří devět individuálních závodů v orienťáku během tří víkendů od jara do podzimu ve 3 jedinečných lokalitách. Na programu jsou tři krátké trati, tři sprinty a tři klasické trati. Pořádá ho Český svaz orientačních sportů vždy s lokálním klubem v daném místě. Czech O-Tour je úplně pro všechny generace, a to pro zkušené orienťáky i ty, kteří se chystají na svůj první závod nebo si chtějí orienťák vyzkoušet. Pořadatelé si kladou několik cílů:

Pravidla seriálu

Tři lokality

Dohromady jsou připravovány 3 série závodů:

Na každý závod je omezení v podobě limitu účasti 1000 závodníků. V případě, že chcete mít jistotu startovního místa, doporučujeme se přihlásit rovnou na celý seriál. Kromě výhodnějšího startovného (2 závody zcela zdarma) jsou součástí slevy u našich partnerů nebo volné startovné na sprintový prolog na Plzeňsku!  

1. závod Czech O-Tour 2024 E1 Mirakulum
2. závod Czech O-Tour 2024 E2 Mirakulum
3. závod Czech O-Tour 2024 E1 Plzeňsko
4. závod Czech O-Tour 2024 E2 Plzeňsko
5. závod Czech O-Tour 2024 E3 Plzeňsko
6. závod Czech O-Tour 2024 E4 Plzeňsko
7. závod Czech O-Tour 2024 E1 Beskydy
8. závod Czech O-Tour 2024 E2 Beskydy
9. závod Czech O-Tour 2024 E3 Beskydy

 


ČSOS jako hlavní pořadatel

Hlavní pořadatel Czech O-Tour je přímo Český svaz orientačních sportů a zhruba šestičlenná skupina tyto závody připravuje nepřetržitě celý rok, pro daný závod se spojí s lokálním klubem v daném místě. Po odečtení nákladů pak celý výtěžek ze závodů jde do rozpočtu ČSOS a pokrývá další náklady – ať už na mládež, reprezentaci či další soutěže. Vedení svazu také může ovlivnit priority oblastí, kam by se měl seriál rozvíjet. Měly by to být spíše méně orienťácké rozvinuté regiony, současně by se mělo pamatovat i na dobrou logistiku míst, doprovodné aktivity a kluby, které zde pracují s mládeží.


Orienťácký les

Les je pro orientační běžce tělocvičnou. Spojili jsme se s Nadací Ivana Dejmala a chceme jako orientační běžci rozvíjet projekt na zvýšení stability lesních porostů. Jedním ze základních problémů našich lesů je totiž výskyt monokulturních druhů dřevin a kvůli tomu řadu míst zasáhla kůrovcová kalamita. Za každého účastníka, který je přihlášen na celý letošní seriál Czech O-Tour, zasadíme právě jeden strom. Pro vítěze každé etapy pak rovnou tři sazenice. V podzimních měsících (říjen až listopad) si pak každý účastník nebo výherce může svoji sazenici přímo zasadit. To platí i o další účastníky a zájemce, kteří chtějí přispět na výsadbu orienťáckého lesa. Celou výsadbu zmapujeme do velmi podrobné orienťácké mapy, kde ke každé sazenici znázorníme jména všech dárců, účastníků celého seriálu nebo výherců.


2022

První ročník Czech O-Tour se vydal po stopách Mistrovství světa v orientačním běhu 2021. Během MS se doprovodné závody kvůli covidu konat nemohly, a tak jsme jednali celý podzim 2021 s představiteli nejrůznějších institucí nebo orgánů ochrany přírody s cílem umožnit každému zaběhat si v terénech, kde se proháněli nejlepší závodníci světa na MS 2021. Jelikož v prostoru štafet a klasické trati na Kokořínsku nebylo možné v tak velkém měřítku uspořádat závody v červenci (i přes povolení v roce 2021), snažil se organizační tým negativní zprávu proměnit ve velmi unikátní akci, která v celosvětovém měřítku nemá obdoby: tak trochu jiný celoroční seriál v těch nejlepších terénech MS.

Czech O-Tour 2022, to bylo 7 závodů (Terezín, Jizerky, Kokořínsko), při kterých proběhlo cílovou čarou celkem 7411 účastníků.


2023

Druhý ročník Czech O-Tour se ze severu Čech rozlétl do větší části Česka. Na jaře se běželo na Plzeňsku, kde si pořadatelé udělali takovou generální zkoušku před Juniorským MS v roce 2024. Během podzimních prázdnin závodníci zavítali na Kubovu Huť na Šumavě, kde si za krásného počasí mohli zaběhat v unikátních horských terénech. A my jsme snad pomohli nakopnout orienťák v trochu zapomenutém regionu. Začátek srpna ale patřil tomu nejlepšímu – Czech O-Tour se běžela spolu se Světovým pohárem v České Lípě a pískovcových skalách na Kokořínsku! Po celý rok jsme nabízeli bohatý doprovodný program – orienťácký labyrint, o-bazárek, testování obuvi, sázení stromků, promítání v kině nebo třeba školičku šermu. 

Czech O-Tour 2023, to bylo 8 závodů (Pzeňsko, Kokořínsko, Šumava), při kterých proběhlo cílovou čarou celkem 9114 účastníků.