O seriálu
- nastartovat orienťák v lokalitách tam, kde není tolik rozvinutý
- pomoci klubům při organizaci velkých závodů a předat know-how, které při společném pořádání mohou získat
- přinést na závody další zábavu a netradiční formáty (např. testování bot, O-bazárek, labyrint)
- vytvořit doprovodnou kulisu pro významné mezinárodní závody v Česku
- nabídnout co nejlepší podmínky pro zájemce o orienťák a hobby sportovce
- propagovat orienťák v těch nejlepších konturách
Pravidla seriálu
Do celkového hodnocení se počítá 7 nejlepších výsledků z 8 závodů.
- Vítěz jednotlivého závodů získává 100 bodů, ostatní procentuálně méně, podle ztráty na vítěze, a to až do dvojnásobku času vítěze.
- Po každém závodě budou vyhlášeni vítězové jednotlivých kategorií, u nejmladších dokonce 3 nejlepší.
- Na konci seriálu budou vyhlášeni 3 nejlepší závodníci v celkovém hodnocení dané kategorie.
- Vedle soutěže jednotlivců bude probíhat i celoroční klubová soutěž.
-
Čtyři lokality
Dohromady jsou připravovány 4 série závodů:
- 26. ledna 2025 – ZOO Praha – delší sprint mezi tučňáky, slony a gorilami? Žádný problém!
- 5. dubna 2025 – Žacléř – 2 závody (WRE sprint a delší sprint) v areálu dolu Jan Šverma, bývalém hlubinném dolu na černé uhlí
- 18.–20. července 2025 – Moravský kras – 3 závody (klasika, sprint, krátká trať) spolu s Mistrovstvím Evropy dorostu
- 25.–26. října 2025 – Krušné hory – 2 lesní závody (klasika a krátká trať) v krásném horském terénu u Lesné během podzimních prázdnin
Na dvě série je omezení v podobě limitu účasti. V případě, že chcete mít jistotu startovního místa, doporučujeme se přihlásit rovnou na celý seriál. Kromě výhodnějšího startovného (1 závod zcela zdarma) jsou součástí slevy u našich partnerů!
1. závod Czech O-Tour 2025 | E1 ZOO Praha |
2. závod Czech O-Tour 2025 | E1 Žacléř |
3. závod Czech O-Tour 2025 | E2 Žacléř |
4. závod Czech O-Tour 2025 | E1 Moravský kras |
5. závod Czech O-Tour 2025 | E2 Moravský kras |
6. závod Czech O-Tour 2025 | E3 Moravský kras |
7. závod Czech O-Tour 2025 | E1 Krušné hory |
8. závod Czech O-Tour 2025 | E2 Krušné hory |
ČSOS jako hlavní pořadatel
Hlavní pořadatel Czech O-Tour je přímo Český svaz orientačních sportů a zhruba šestičlenná skupina tyto závody připravuje nepřetržitě celý rok, pro daný závod se spojí s lokálním klubem v daném místě. Po odečtení nákladů pak celý výtěžek ze závodů jde do rozpočtu ČSOS a pokrývá další náklady – ať už na mládež, reprezentaci či další soutěže. Vedení svazu také může ovlivnit priority oblastí, kam by se měl seriál rozvíjet. Měly by to být spíše méně orienťácké rozvinuté regiony, současně by se mělo pamatovat i na dobrou logistiku míst, doprovodné aktivity a kluby, které zde pracují s mládeží.
Orienťácký les
Les je pro orientační běžce tělocvičnou. Spojili jsme se s Nadací Ivana Dejmala a chceme jako orientační běžci rozvíjet projekt na zvýšení stability lesních porostů. Jedním ze základních problémů našich lesů je totiž výskyt monokulturních druhů dřevin a kvůli tomu řadu míst zasáhla kůrovcová kalamita. Za každého účastníka, který je přihlášen na celý letošní seriál Czech O-Tour, zasadíme právě jeden strom. Pro vítěze každé etapy pak rovnou tři sazenice. V podzimních měsících (říjen až listopad) si pak každý účastník nebo výherce může svoji sazenici přímo zasadit. To platí i o další účastníky a zájemce, kteří chtějí přispět na výsadbu orienťáckého lesa. Celou výsadbu zmapujeme do velmi podrobné orienťácké mapy, kde ke každé sazenici znázorníme jména všech dárců, účastníků celého seriálu nebo výherců.
2022
První ročník Czech O-Tour se vydal po stopách Mistrovství světa v orientačním běhu 2021. Během MS se doprovodné závody kvůli covidu konat nemohly, a tak jsme jednali celý podzim 2021 s představiteli nejrůznějších institucí nebo orgánů ochrany přírody s cílem umožnit každému zaběhat si v terénech, kde se proháněli nejlepší závodníci světa na MS 2021. Jelikož v prostoru štafet a klasické trati na Kokořínsku nebylo možné v tak velkém měřítku uspořádat závody v červenci (i přes povolení v roce 2021), snažil se organizační tým negativní zprávu proměnit ve velmi unikátní akci, která v celosvětovém měřítku nemá obdoby: tak trochu jiný celoroční seriál v těch nejlepších terénech MS.
Czech O-Tour 2022, to bylo 7 závodů (Terezín, Jizerky, Kokořínsko), při kterých proběhlo cílovou čarou celkem 7411 účastníků.
2023
Druhý ročník Czech O-Tour se ze severu Čech rozlétl do větší části Česka. Na jaře se běželo na Plzeňsku, kde si pořadatelé udělali takovou generální zkoušku před Juniorským MS v roce 2024. Během podzimních prázdnin závodníci zavítali na Kubovu Huť na Šumavě, kde si za krásného počasí mohli zaběhat v unikátních horských terénech. A my jsme snad pomohli nakopnout orienťák v trochu zapomenutém regionu. Začátek srpna ale patřil tomu nejlepšímu – Czech O-Tour se běžela spolu se Světovým pohárem v České Lípě a pískovcových skalách na Kokořínsku! Po celý rok jsme nabízeli bohatý doprovodný program – orienťácký labyrint, o-bazárek, testování obuvi, sázení stromků, promítání v kině nebo třeba školičku šermu.
Czech O-Tour 2023, to bylo 8 závodů (Pzeňsko, Kokořínsko, Šumava), při kterých proběhlo cílovou čarou celkem 9114 účastníků.
2024
Třetí ročník Czech O-Tour 2024 se nesl ve znamení trojek během 3 víkendů od jara do podzimu ve 3 jedinečných lokalitách. Na programu tři krátké trati, tři sprinty a tři klasické trati. Zkraje jara se povedlo uspořádat dva sprinty v zábavním parku Mirakulum, kde zájem výrazně předčil naše očekávání. Léto se opět neslo v duchu spojení s velkou mezinárodní akcí, tentokrát Juniorským mistrovstvím světa na Plzeňsku. A podzimní kolo zakončilo Czech O-Tour kde jinde než na horách, tentokrát v Beskydech, kde si orienťáci po 23 letech opět mohli zaběhat v rožnovském skanzenu a na start závěrečného závodu se vypravili lanovkou. A nebyla by to O-Tour, kdyby nechybělo něco navíc – novinkami byly šifrovací hra v arénách nebo testování buzol, nechyběl ani tradiční orienťácký bazárek, labyrint nebo dětská školka.
Czech O-Tour 2024, to bylo 9 závodů (Mirakulum, Plzeňsko, Beskydy), při kterých proběhlo cílovou čarou celkem 10 796 účastníků.